Vesimittarit ja -putket suojattava pakkasella

 
Kiinteistöjen vesimittarit ja -putket ovat vaarassa jäätyä kireillä pakkasilla. Pakkanen voi rikkoa vesimittarin ja jäädyttää tonttivesijohdon. Pahimmassa tapauksessa tämä voi aiheuttaa vesivahingon kiinteistössä.

Omakotitaloasujien ja uudisrakentajien on aika huolehtia vesimittareiden ja putkien suojaamisesta pakkasten kiristyessä. Asukkaan kannattaa varmistaa, että kiinteistön vesimittaritila on riittävästi lämmitetty. Samalla on hyvä tarkistaa, ettei pakkanen pääse sisään teknisen tilan tai vesimittaritilan tuuletusaukoista ja -ovista.

Kiinteistöt maksavat itse vesimittareiden ja tonttijohtojen jäätymisestä aiheutuvat kustannukset, joten varotoimenpiteistä kannattaa huolehtia turhien kustannusten ja vedenjakelukatkosten välttämiseksi.
 
Jäätyneen vesimittarin tai tonttijohdon sulattaminen on jätettävä ammattilaisen tehtäväksi. Omatoimista sulattamista tulee välttää lisävahinkojen estämiseksi. Putkien sulatustöitä voi tilata yksityisiltä vesijohtoliikkeiltä ja jäätyneiden vesimittarien vaihtoja Jämsän Vesi liikelaitoksen vesilaitoksen päivystäjältä, puh. 0400 243 561 tai Jämsän Vesi liikelaitoksen toimistolta, puh. 020 638 2373.
 
Jämsän Vesi liikelaitos
 
Julkaistu 1.12.2010