Rakennustöistä melua ja tärinää Himoslehtelän ympäristössä

 
Jämsän kaupungin yhdyskuntatoimi rakennuttaa Himoslehtelä asemakaava-alueelle (Arontie, Lehtelänkuja) uutta kunnallistekniikkaa ja vesihuoltoa. Työt edellyttävät louhintaa ja kivien rikotusta. Poraus, räjäytys ja rikotus tehdään asutus huomioon ottaen huolellisesti ja varovaisuutta noudattaen välttäen tarpeettoman melun ja tärinän aiheuttamista.
 
Louhintatyöt alkavat viikolla 6 ja kestävät huhtikuun loppuun asti. Päivittäinen työaika on maanantaista perjantaihin klo 8.00 – 18.00. Räjäytystöistä ilmoitetaan äänimerkein. Louhintaurakan toteuttaa Louhintatyö Valkeinen Oy.
 
Mikäli teillä on kiinteistönne alueella joitakin erityishuomioita vaativia rakenteita yms., pyydämme teitä ottamaan yhteyttä maanrakennusmestari Juha Hämelahteen.
 
Pahoittelemme rakennustyön aiheuttamaa häiriötä ja toivomme ymmärtävää suhtautumista.
 
Lisätietoja antavat:
vs. työpäällikkö Antti Itäpaasi
puh. 0400 542 152
antti.itapaasi(at)jamsa.fi
maanrakennusmestari Juha Hämelahti
puh. 040 515 2330
juha.hamelahti(at)jamsa.fi
 
Yhdyskuntatoimi
 
Julkaistu 31.1.2012