H1N1-epidemiatilanne Jämsässä ja Kuhmoisissa

 
Tilanne 10.11.2009
 
Yleistilanne edelliseen tiedotteeseen 6.11.2009 verrattuna on rauhallisempi.
Laboratoriokokein varmistettuja tapauksia on 8, mutta varmistavia kokeita ei yleensä enää oteta,
vaan diagnoosi tehdään oireiden perusteella.
 
Tautiryppäistä Peltotien päiväkodin tilanne on rauhoittunut, tosin 6 lasta on edelleen päiväkodista poissa.
Vitikkalan koululla oli yhdeltä luokalta 9.11. poissa 10/24 oppilasta H1N1-infektio-oirein. Samana päivänä Jämsän ammattiopistossa todettiin noin 10 uutta tautitapausta, lisäksi poissaoloja oli tavallista runsaammin. Peltotien päiväkodin lasten nopea toipuminen viitannee taudin yleisesti nopeaan ja ongelmattomaan paranemiseen.
 
Terveyskeskuksen ensiapuun otti viikonlopun 7.-8.11. aikana noin 30 asiakasta päivässä H1N1- infektion kaltaisten oireiden takia, heistä 3-5 tutkittiin ensiavussa. sairaalahoitoon (JAS tai K-SKS) ei tarvinnut lähettää ketään. Maanantaina 9.11. oli puhelinyhteydenottoja enää 4-5 kappaletta ja 3 potilasta tutkittiin.
 
Kaupungin neuvontapuhelimeen tuli 5.-6.11. noin 60 puhelua päivässä, 9.11. enää 40.
Vastaanotoilla tilanne on ollut rauhallinen. Jämsänkoskella on 9.-10.11. käynyt lääkärissä noin 5 potilasta päivässä todennäköisen H1N1-taudiin takia, Jämsässä vastaavasti noin 10. Ainakin kolminkertainen määrä tapauksia hoitui puhelinneuvonnalla. Kuhmoisissa, Kuorevedellä ja Länkipohjassa H1N1-epäilyjä ei ole ollut.
 
Jämsässä lienee sairastunut tähän mennessä 100 – 300 henkilöä.
 
Vastaanottojen tai ensiavun osalta ei toistaiseksi ole ollut tarvetta erityisjärjestelyihin. Lähiviikoiksi on varattu tavallista enemmän päivystysluonteisia vastaanottoaikoja.
 
Alle 65-vuotiaiden riskiryhmien rokotukset ovat meneillään. Varsinkin Jämsän neuvolassa on tänään ollut ruuhkaista ja odotusaika aamupäivällä yli tunnin luokkaa. Asiakkaat ovat suhtautuneet tilanteeseen hyvin ymmärtäväisesti, josta suuri kiitos. Lamminsuon neuvolassa rokotetaan tänään yli 500 henkilöä.
 
Riskiryhmien rokotukset saadaan tällä viikolla pääosin tehdyksi ja alle 3-vuotiaiden rokotukset aloitetuiksi. Rokotusten jatkoaikataulu riippuu uusien rokote-erien saapumisesta joko tämän viikon lopulla tai ensi viikon alussa. Aikataulu on ilmoitettu lehdissä ja Jämsän nettisivuilla, mutta sitä nopeutetaan, jos rokotteet tulevat aiemmin.
 
Jämsässä 10.11.2009
Jämsän kaupunki
 
Tietoa influenssa A(H1N1)v -viruksesta, jota kutsutaan myös sikainfluenssaksi http://www.thl.fi/sikainfluenssa