Jämsän Keskuskatu kesällä 2020

Kaupungin kesätyösetelien hakuaika päättyy 20.4.2018. Mikäli määrärahoja on sen jälkeen vielä jäljellä, niin haku jatkuu. Viikolla 16 seteleitä oli myönnetty tai alustavasti varattu runsaat puolet 150 kappaleen kokonaismäärästä. Setelin avulla seurakunnat, järjestöt tai yritykset voivat työllistää 15 – 18 vuotiaan nuoren vähintään kahdeksi viikoksi. Työsuhteen päättymisen jälkeen maksettava kaupungin tuki on 200 euroa.

Uutena kesätyösetelin käyttömuotona tuli tänä vuonna mahdolliseksi tukea setelillä nuoren perustamaa yritystä. Idea tuli Jämsän 4 H-yhdistykseltä, joka toimii nuoren perustaman yrityksen taustatukena. Nuoren tulee tehdä kirjallinen sopimus ja suunnitelma 4 H-yrityksestä yhdessä 4 H-yhdistyksen kansa. Yrityksen myynnin tulee olla vähintään 250 euroa kesän ajalta. Yrityksen toiminnasta tehdään raportti ja kirjapito kuitteineen, jota vastaan maksetaan kaupungin tuki. 4 H-yritykselle sopivia tehtäviä ovat esimerkiksi ikkunanpesu, pihatyöt tai lastenhoito, vinkkaa Jämsän 4 H-yhdistyksen toiminnanjohtaja Leena Toivakka. Muutama yritys onkin jo perustettu, toteaa Toivakka tyytyväisenä.

Lisätietoja:
vastaava työhönvalmentaja Eeva Heininen
p. 040 564 2999
Jämsän 4 H-yhdistys toiminnanjohtaja Leena Toivakka
p. 040 587 7804

Jaa artikkeli

Submit to FacebookSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn