Kaupunginhallitus

Kaupunginhallitus huolehtii kaupungin hallinnosta, toiminnoista, palveluista, organisaatiosta, taloudesta ja maankäytöstä sekä niiden tavoitteellisesta suunnittelusta ja kehittämisestä.

Kaupunginhallitus voi tarvittaessa asettaa toimikuntia, neuvottelukuntia ja jaostoja.

Kaupunginhallituksessa on 9 jäsentä ja heillä jokaisella henkilökohtainen varajäsen. Kaupunginhallituksen toimikausi on kaksi vuotta. Kaupunginhallituksen jäsenet ja varajäsenet valitaan valtuutetuista

Kaupunginhallituksen puheenjohtajisto

Jorma Poti

valtuutettu, kaupunginhallituksen puheenjohtaja

Lotta Ahola

valtuutettu, kaupunginhallituksen I varapuheenjohtaja

Tarja Uusipaasto

valtuutettu, kaupunginhallituksen II varapuheenjohtaja

Kaupunginhallitus 1.8.2021–31.7.2023

Varsinainen jäsenHenkilökohtainen varajäsen
Poti Jorma, SDP
p. 0400 200 467, jorma.poti@jamsa.fi
Ketola Johanna, VIHR
johanna.ketola@jamsa.fi
Patronen Ulla, SDP
p. 050 594 0091, ulla.patronen@jamsa.fi
Peltonen Tuula, SDP
p. 050 512 2156, tuula.peltonen@jamsa.fi
Rajala Sanna, SDP
p. 040 705 6705, sanna.rajala@jamsa.fi
Laitinen Mikko, SDP
p. 040 834 1331, mikko.laitinen@jamsa.fi
Uusipaasto Tarja, KESK
p. 045 651 1405, tarja.uusipaasto@jamsa.fi
Lahtinen Merja, KESK
p. 040 846 8907, merja.lahtinen@jamsa.fi
Mennala Anssi, KESK
p. 040 501 5551, anssi.mennala@jamsa.fi
Kyrö Mika, KESK
p. 0400 244 294, mika.kyro@jamsa.fi
Haaparanta Jukka, PS
p. 040 585 8484, jukka.haaparanta@jamsa.fi
Niittymaa Jyrki, PS
p. 040 705 1636, jyrki.niittymaa@jamsa.fi
Frisk Joni, PS
p. 040 668 3216, joni.frisk@jamsa.fi
Koskinen Markos, PS
markos.koskinen@jamsa.fi
Lähdesmäki Antti, US
p. 040 510 5588, antti.lahdesmaki@jamsa.fi
Hakala Mikko, US
mikko.hakala@jamsa.fi
Ahola Lotta, KOK
p. 040 756 8206, lotta.ahola@jamsa.fi
Laaksonen Erja, KOK
p. 040 751 2095, erja.laaksonen@jamsa.fi
Muut kaupunginhallituksen kokoukseen osallistujat
Kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Matti Similä, KESK
Kaupunginvaltuuston I varapuheenjohtaja Piritta Rantanen, SDP
Kaupunginvaltuuston II varapuheenjohtaja Jouni Kotiaho, PS
Esittelijä, kaupunginjohtaja Hanna Helaste
Sihteeri, hallintojohtaja Auli Korhonen
Tarvittaessa asiantuntijoina eri toimialojen viranhaltijoita