Vammaisneuvosto

Vammaisneuvosto on Jämsän kaupungin kaupunginhallituksen asettama toimielin. Neuvosto on kaupungin, vammaisten henkilöiden, heidän omaistensa ja vammaisjärjestöjen yhteistyöelin.

Neuvostossa on 10 vammaisjärjestön edustajaa, kaupunginhallituksen edustaja, sosiaali- ja terveystoimen edustaja ja Kuhmoisten kunnan edustaja. Tarvittaessa neuvosto kutsuu kokoukseensa muiden toimialojen asiantuntijoita.

Vammaisneuvoston tarkoitus on

  • Edistää vammaisten henkilöiden tasa-arvoista osallistumista yhteiskunnan toimintoihin
  • Tehdä aloitteita ja esityksiä vammaisasioissa kaupungin hallintokunnille ja muille viranomaisille
  • Seurata vammaispalvelujen kehitystä Jämsässä ja Kuhmoisten yhteistoiminta-alueella
  • Antaa lausuntoja suunnittelijoille ja päätöksentekijöille vammaisia henkilöitä koskevissa asioissa
  • Seurata ja valvoa päätöksentekoa ja päätösten toimeenpanoa vammaisasioissa
  • Jämsän Seudun Kuulo ry

    Päivi Kirjavainen
    p. 050 352 6746
    paivi.kirjavainen@hotmail.com
    varajäsen Anna-Liisa Hakala

    Jokilaakson Reumayhdistys ry

    Irma Vilenius
    p. 041 546 6649
    i_vilenius@hotmail.com
    varajäsen Lea Lehtinen

    Jämsän Seudun Aivohalvaus- ja omaisyhdistys

    Ritva Vihmalo
    p. 040 722 2890
    ritva.vihmalo@hotmail.com
    varajäsen Arja Maunula

    Keski-Suomen munuais- ja maksayhdistys ry

    Joni Jatkonen
    p.040 831 6173
    joni.jatkonen@outlook.com

    Parkinson -kerho

    Heikki Savolainen
    p. 050 597 2553
    heksa.o.savolainen@gmail.com
    varajäsen Päivi Jylhä

    Keski-Suomen Neuroyhdistys ry

    Timo Virtanen
    p. 040 838 9357
    timo.virtanen3@pp.inet.fi

    Mielenterveysyhdistys Ankkuri ry

    Karoliina Autio
    p. 046 551 4025
    karoliinaa76@gmail.com
    varajäsen Raili Paajoki

    Diabetesyhdistys ry

    Eija Siljander
    p. 040 535 5182
    eijasiljander64@gmail.com
    varajäsen Taila Helin

    Sydänyhdistys ry

    Arja Korvenranta
    p. 040 719 3345
    arja.korvenranta55@gmail.com
    varajäsen Seppo Väänänen

    Längelmäen eläkeyhdistys

    Riitta Salo
    p. 040 059 0500
    rihesalo@gmail.com
    varajäsen Pirkko Rantala

    Kuhmoisten kunnan edustaja

    Arja Korvenranta
    varajäsen Tarja Vesikallio

    Sosiaali- ja teveyslautakunnan edustaja

    Leo Värelä
    p. 040 509 1020
    leo.varela@jamsa.fi
    varajäsen Reijo Himanen

    Kaupunginhallituksen edustaja

    Sanna Rajala
    sanna.rajala@jamsa.fi

    Sihteeri

    Vammaispalvelupäällikkö Armi Lehtinen
    armi.lehtinen@jamsa.fi

     

    Vammaisneuvosto valitsee keskuudestaan puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan.