Vanhusneuvosto

Vanhusneuvoston tehtävät

  • Pitää yllä kansalaiskeskustelua ja vuorovaikutusta vanhusten ja veteraanien asioissa
  • Kehittää ja vahvistaa asukasdemokratiaa
  • Seurata ikäihmisten ja vanhusten palvelutoimintaa ja muuhun elämiseen liittyvien asioiden kehittymistä
  • Kiinnittää näissä asioissa varsinaisten toimivaltaisten päätöksentekijöiden huomioita asioihin
  • Arvioida ikäihmisten ja vanhusten asioita kokonaisvaltaisesti ja tulevaisuuteen suunnaten
  • Tehdä ehdotuksia ja antaa tarvittaessa lausuntoja
  • Kehittää omalta osaltaan ikäihmisten, vanhusten ja veteraanien hyvän ja turvallisen elämän mahdollisuuksia
  • Parantaa osaltaan järjestöjen ja organisaatioiden välistä tiedonkulkua ja yhteistyötä
  • Käsitellä veteraanien asioita ja etuisuuksia, mukaan lukien kuntoutus

Vanhusneuvoston jäsenet

Vanhusneuvostossa on 10 jäsentä sekä Kuhmoisten kunnan edustaja Tarja Vesikallio, varajäsen Susanna Manninen, sosiaali- ja terveyslautakunnan edustaja Tarja Kuisma, varajäsen Mikko Hakala sekä kaupunginhallituksen edustaja Ulla Patronen.

  • Puheenjohtaja

    Reijo Ekman, Jämsän Seniorit ry
    p. 040 064 0705
    reijo.ekman@gmail.com

    Eläkeliiton Kuoreveden yhdistys ry

    Annemari Leppä
    p. 044 023 1407
    annemari.leppa@gmail.com
    varajäsen Sointu Liukko

    Jämsän Eläkkeensaajat, Jämsä

    Varapuheenjohtaja Olavi Forssell
    p. 040 482 1010
    olavi.j.forssell@gmail.com
    varajäsen Tuomo Alanen

    Jämsänkosken Eläkkeensaajat, Jämsänkoski

    Leena Valkeajärvi
    p. 044 325 9023
    valkeajarvi.leena@gmail.com
    varajäsen Asta Varjoranta

    Jämsän Seniorit ry

    Reijo Ekman
    p. 040 064 0705
    reijo.ekman@gmail.com
    varajäsen Simo Tyynelä

    SPR Jämsän osasto

    Eija Saharinen
    p. 050 384 2985
    eija.saharinen@gmail.com
    varajäsen Arja Airevuo

    Jämsän Sotaveteraanit ry

    Kaija Ahola
    p. 040 082 6643
    katiahola9@gmail.com

    Jämsän Sotainvalidit ry

    Rauli Jakobsson
    p. 040 034 2759
    rauli.jakobsson@gmail.com
    varajäsen Toivo Lehtinen

    Jämsänkosken Eläkeläiset ry

    Sinikka Lindeman
    p. 040 565 0034
    sinikka.lindeman@gmail.com
    varajäsen Ella Vilenius

    Längelmäen Eläkeyhdistys

    Riitta Salo
    p. 040 059 0500
    rihesalo@gmail.com
    varajäsen Pirkko Rantala

    Eläkeliitto, Jämsä

    Kyösti Rahkonen
    p. 045 275 6272
    kyosti.rahkonen@gmail.com

    Kuntien edustajat

    Jämsän kaupunginhallitus

    Ulla Patronen
    p. 050 594 0091
    ulla.patronen@jamsa.fi

    Kuhmoisten kunta

    Tarja Vesikallio
    p. 040 016 5266
    tarja.vesikallio@kuhmoinen.fi
    varajäsen Susanna Manninen

    Jämsän sosiaali- ja terveyslautakunta

    Tarja Kuisma
    p. 040 582 8688
    tarja.kuisma@jamsa.fi
    varajäsen Mikko Hakala

    Sihteeri

    Asiakasohjaaja Hanna-Leena Santaniemi
    p. 040 507 9572
    hanna-leena.santaniemi@jamsa.fi

Jaa sosiaalisessa mediassa