Kaupunginvaltuusto

Kaupungin ylintä päätösvaltaa käyttää kaupunginvaltuusto. Kaupunginvaltuusto ratkaisee kuntalain ja erityislakien mukaiset valtuuston päätettäväksi säädetyt asiat ellei niitä ole delegoitu muille toimielimille tai viranhaltijoille.

Kaupungin ylintä päätösvaltaa käyttää 43-jäseninen valtuusto, jonka jäsenet asukkaat valitsevat joka neljäs vuosi järjestettävillä kunnallisvaaleilla. Valtuuston toimikausi on neljä vuotta ja sen jäsenmäärä on sidottu kaupungin asukaslukuun.

Kaupunginvaltuustossa käsiteltävät asiat valmistelee kaupunginhallitus. Valtuusto ratkaisee kuntalain ja erityislakien mukaiset valtuuston päätettäväksi säädetyt asiat ellei niitä ole delegoitu muille toimielimille tai viranhaltijoille. Valtuusto valitsee kaupungin toimielinten jäsenet ja täyttää tärkeimmät virat. Se vastaa kunnan toiminnasta ja taloudesta ja seuraa asioiden hoitoa tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen sekä tarkastuslautakunnan arviointikertomuksen avulla.

Kaupunginvaltuuston kokoukset

Valtuuston toimikauden ensimmäisen kokouksen kutsuu koolle kaupunginhallituksen puheenjohtaja. Kokouksen avaa iältään vanhin läsnä oleva valtuutettu, joka johtaa puhetta, kunnes valtuuston puheenjohtaja ja varapuheenjohtajat on valittu.

Puheenjohtajisto valitaan vaalikaudeksi. Valtuustossa on 2 varapuheenjohtajaa. Valtuuston kokousten pöytäkirjanpitäjänä toimii hallintojohtaja tai hänen sijaisensa.

Valtuuston kokoukset ovat yleisölle avoimia ja ne pidetään toistaiseksi kaupungintalon väistösyistä Vitikkalan koulun Vitikkala-salissa. Korona-aikana kokoukset pidetään etäkokouksena ja välitetään kaupungin Youtube-kanavalla.

Valtuuston kokouskutsu julkaistaan kaupungin ilmoitustaululla ja verkkosivuilla. Lisäksi kokouksista annetaan yleisesti tieto Jämsän Seutu tai Vekkari -lehdessä. Sanomalehdessä tapahtuva tiedoksi saattaminen ei ole kuitenkaan tarpeen ajankohtana, jona sanomalehdet eivät poikkeuksellisista syistä ilmesty.

Valtuuston paikkajakauma

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue: 12
Perussuomalaiset: 7
Suomen Keskusta: 7
Kansallinen Kokoomus: 5
Uusi Suunta: 5
Vasemmistoliitto: 3
Vihreä liitto: 2
Suomen Kristillisdemokraatit: 2
*Vaaliliitossa: Suomen Keskusta + Suomen Kristillisdemokraatit (KD)

Kuntavaalit 2021 tulos

Katso Oikeusministeriön vaalisivusto

Valtuuston puheenjohtajisto

Toimikausi 1.8.2021-31.5.2025

Puheenjohtaja Matti Similä, KESK
I varapuheenjohtaja Piritta Rantanen, SDP
II varapuheenjohtaja Jouni Kotiaho, PS

Sihteeri hallintojohtaja Auli Korhonen

Valtuutetut 2021-2025

  • Himanen Reijo, SDP
    ylikonstaapeli, eläkeläinen
    p. 0400 505 255, reijo.himanen@jamsa.fi

    Jussila Sari, SDP
    ympäristö- ja kemikaalikoordinaattori
    sari.jussila@jamsa.fi

    Laitinen Mikko, SDP
    prosessityöntekijä
    p. 040 834 1331, mikko.laitinen@jamsa.fi

    Lemmetyinen Aki, SDP
    ohjelmistosuunnittelija
    aki.lemmetyinen@jamsa.fi

    Niivee Esa, SDP
    kuorimonhoitaja
    p. 050 3212 858, esa.niivee@jamsa.fi

    Patronen Ulla, SDP
    suuhygienisti
    p. 050 594 0091, ulla.patronen@jamsa.fi

    Peltonen Tuula, SDP
    erityisluokanopettaja, KM
    p. 050 512 2156, tuula.peltonen@jamsa.fi

    Poti Jorma, SDP
    kiinteistönhoitaja, yrittäjä
    p. 0400 200 467, jorma.poti@jamsa.fi

    Rajala Sanna, SDP
    sairaanhoitaja
    p. 040 705 6705, sanna.rajala@jamsa.fi

    Rantanen Piritta, SDP
    kansanedustaja, sairaanhoitaja
    p. 050 545 1123, piritta.rantanen@jamsa.fi

    Rinnekangas Heikki, SDP
    paperityömies, eläkeläinen
    p. 040 529 5875, heikki.rinnekangas@jamsa.fi

    Silván Tero, SDP
    yrittäjä
    tero.silvan@jamsa.fi

  • Frisk Joni, PS
    sähköasentaja
    joni.frisk@jamsa.fi

    Haaparanta Jukka, PS
    lähi-/ensihoitaja
    jukka.haaparanta@jamsa.fi

    Kataja Pekka, PS
    eduskunta-avustaja
    p. 040 669 3586, pekka.kataja@jamsa.fi

    Koskinen Markos, PS
    trukinkuljettaja
    markos.koskinen@jamsa.fi

    Kotiaho Jouni, PS
    kansanedustaja
    p. 0400 344 480, jouni.kotiaho@jamsa.fi

    Niittymaa Jyrki, PS
    veturinkuljettaja, eläkeläinen
    p. 040 705 1636, jyrki.niittymaa@jamsa.fi

    Rintala Sirpa, PS
    sirpa.rintala@jamsa.fi

  • Kyrö Mika, KESK
    rakennusmestari, YAT
    p. 0400 244 294, mika.kyro@jamsa.fi

    Lahtinen Merja, KESK
    lukion lehtori, emäntä
    p. 040 846 8907, merja.lahtinen@jamsa.fi

    Mennala Anssi, KESK
    yrittäjä
    anssi.mennala@jamsa.fi

    Pärnäjärvi Leena, KESK
    myyntineuvottelija
    p. 040 578 2067, leena.parnajarvi@jamsa.fi

    Similä Matti, KESK
    insinööri
    p. 040 869 3443, matti.simila@jamsa.fi

    Sipilä Markku, KESK
    maanviljelijä
    p. 0400 344 564, markku.sipila@jamsa.fi

    Uusipaasto Tarja, KESK
    maaseutuyrittäjä, MMM
    p. 045 651 1405, tarja.uusipaasto@jamsa.fi

  • Ahola Lotta, KOK
    sairaanhoitaja, YAMK
    p. 040 756 8206, lotta.ahola@jamsa.fi

    Konstari Tarmo, KOK
    diplomi-insinööri
    tarmo.konstari@jamsa.fi

    Laaksonen Erja, KOK
    yrittäjä, HTM
    p. 040 751 2095, erja.laaksonen@jamsa.fi

    Manninen Antti, KOK
    rehtori
    antti.manninen@jamsa.fi

    Peltola Eero, KOK
    metsätalousinsinööri
    p. 050 911 5386, eero.peltola@jamsa.fi

  • El Sayed Seija, US
    yrittäjä
    p. 040 730 2405, seija.elsayed@jamsa.fi

    Kokko Jyrki, US
    diplomi-insinööri
    p. 040 547 7836, jyrki.kokko@jamsa.fi

    Lähdesmäki Antti, US

    p. 040 510 5588, antti.lähdesmäki@jamsa.fi

    Salokorpi Timo, US
    nuoriso-ohjaaja, muusikko
    p. 0500 726 746, timo.salokorpi@jamsa.fi

    Valkeajärvi Joonas, US
    laitosasentaja
    p. 040 502 7264, joonas.valkeajarvi@jamsa.fi

  • Kankainen Markku, VAS
    paperimies
    p. 040 514 6938, markku.kankainen@jamsa.fi

    Myllymäki Ella, VAS
    erityisluokanopettaja
    ella.myllymaki@jamsa.fi

    Paakkanen Arja, VAS
    toimittaja
    p. 040 538 7091, arja.paakkanen@jamsa.fi

  • Ketola Johanna, VIHR
    KuM
    johanna.ketola@jamsa.fi

    Tapiainen Tommi, VIHR
    tradenomi, kirjastonhoitaja
    p. 040 521 6656, tommi.tapiainen@jamsa.fi

  • Puttonen Karita, KD
    ohjaaja, lähihoitaja
    karita.puttonen@jamsa.fi

    Rahkonen Kyösti, KD
    pastori, ammatinopettaja
    p. 045 275 6272, kyosti.rahkonen@jamsa.fi

  • VAS: Kangas Riitta, Västinen Emmaliina, Paju Ari

    SDP: Leppänen Kari, Lahtinen Reima, Salminen Helena, Takanen Pertti, Kuisma Tarja, Korpela Markku, Kotilainen Teemu, Sarin Ari, Altti Tiina, Lindqvist Päivi, Sarajärvi Jyri, Heikkilä Kalle

    KESK+KD: Salmio Risto, Määttä Yrjö, Hiekkamäki Lea, Ruotsalainen Veli-Erkki, Mäkelä Riikka, Pekki Sanna, Erkkilä Ville, Kokko Pauliina

    PS: Ruokolahti Kari, Salminen Ilkka, Riekkovaara Niko, Äikäs Sami, Olin Taika, Ritala Ossi, Koskela Eero, Viinijärvi Mari

    KOK: Haggren Ari, Paavisto Heikki, Mäntylä Erkki, Värelä Leo, Heinonen Tuomo

    VIHR: Peutere-Heikka Saara, Lampinen Tomi

    US: Lähdesmäki Antti, Hakala Mikko, Minkkinen Katja, Lappalainen Tapani, Kivelä Jukka

Tiedusteluihin vastaa

Auli Korhonen

hallintojohtaja